BÜYÜKADA'DA HİPERTANSİYON EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 22.05.2015

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlık Araştırmaları şubesi 21 Mayıs Perşembe günü Büyükada'daki İlçe Kütüphanesi Toplantı Salonu'nda "Hipertansiyon" konulu bir eğitim düzenledi. Eğitime İlçe Sağlık Müdürü Dr.Güliz Ülkü, İlçe Yazı İşleri Müdürü Sevim Temur, İlçe Nüfus Müdürü Dursun Kırış ve İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Avni Er de katıldı.

Marmara Ünivertesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Prof.Dr.Serdar Fak tarafından verilen eğitimde Hipertansiyonla alakalı genel bilgilendirmenin ardından etkileri ve tedavi yolları ile ilgili detaylı bir sunum yapıldı.

Hipertansiyonun sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayan Fak, Türkiye'deki ölüm nedenleri arasında ilk 3 sırada yer alan kalp krizi, felç ve kalp yetersizliğin altında yatan sebebin hipertansiyon olduğuna dikkat çekti. Her 3 kişiden birinde hipertansiyona rastlandığını dile getiren Fak, yaş arttıkça bu sıklığın çoğaldığını ve 65 yaş üstü kişilerde hipertansiyon görülme sıklığının %70 olduğunu söyledi.

Hipertansiyondan korunmak için haftada en az 3 gün 45'er dakika hareket içeren sporların yapılması gerekliliğiyle birlikte, tuz kullanımının mutlaka azaltıması gerektiğini aktaran Fak, kullanılan ilaçların da mutlaka doktor kontrolünde tüketilmesi gerektinin altını çizdi. Eğitim Dr.Güliz Ülkü tarafından Prof.Dr.Serdar Fak'a Adalar tarihini anlatan kitabın takdiminin ardından son buldu.
Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip