SAĞLIK KURUMLARINDA KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI

SİYAMİ ERSEK 50 YAŞINDA

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kuruluşunun 50. Yılında kutlama programı 12 Mayıs 2012 tarihinde düzenledi. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Oditoryum Salonu’nda düzenlenen kutlama programına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Hastane Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler başta olmak üzere sağlık müdür yardımcıları, başhekimler ve sağlık çalışanları katıldı

Kutlama programında konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, kendisi 2,5 yaşındayken bu hastanenin kurulduğunu belirterek, burada çok değerli hoca ve bilim insanlarının yetiştiğini söyledi. Sağlıkta dönüşümle önemli bir aşama gerçekleştirdiklerini kaydeden Tosun, “Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi alanında hizmetleri tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmak için belli merkezler belirlemiştik. Bu merkezlerin hepsine birer koordinatör hastane olması gerekiyordu. Bunların başında bu hastanemiz geliyordu. Burada ekipler yetiştirildi. Sonra diğer illerde cerrahi ve kardiyoloji hizmetleri devam etti. Bütün bunlar ancak böyle bir kurum tarafından başarılabilirdi” dedi. Bu hastanede, 45 kişinin doçent olduğunu öğrendiğini anlatan Tosun, bu kişilerin gittikleri yerlerde de buradaki kültürü ve anlayışı yansıtacaklarını kaydetti

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da hastanenin İstanbul’un en yüksek binalarından biri olduğuna dikkati çekerek, bir kurumun büyüklüğünün, içindeki insan kaynağı, yaptığı işin kalitesi ve yetiştirdiği insanların hem bireysel hem de akademik alanda yaptıkları faaliyetlerle ortaya çıktığını söyledi

Hastane Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler de 12 Mayıs 1962’de Haydarpaşa Göğüs Cerrahisi Merkezi adıyla kurulan hastanenin bugün 50. yılını kutladığını hatırlatarak, hastanenin, deneyimli hekimleri, yüksek tıbbi donanımı, sahip olduğu fiziki kapasitesi ve gerçekleştirilen işlem hacimleri itibarıyla hastalar tarafından öncelikle tercih edildiğini anlattı. Yekeler, bugüne kadar binlerce hastaya kalp sağlığı hizmeti verdiklerini de sözlerine ekledi.

Etkinlikte, hastane personelinin oluşturduğu Siyami Ersek Türk Sanat Müziği Topluluğu, Semra Çıtır yönetiminde 50. Yıl Özel Konseri verdi.

ZEYNEP KAMİL 150. YIL KUTLAMASI

Cumhuriyet öncesi ve sonrası önemli olaylarına tanıklık eden; İstanbul'un en eski sağlık kurumlarından biri olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 150. yılını görkemli bir dizi etkinlikle kutladı. Etkinliklerin açılışı 17 Mayıs’ta gerçekleştirilen bir törenle yapıldı. Törene hastanenin 150. yıl için bestelenen sürpriz “Zeynep Kamil Marşı” damgasını vurdu.

Törende konuşan İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Zeynep Kamil Hastanesi’nin Türkiye’nin tarihi yüzyıllara dayanan birkaç hastanesinden biri olduğunu belirterek, “Bu hastane, çoğumuzun doğumuna tanıklık etmiş, Kurtuluş savaşında dahi aralıksız hizmet vermeyi sürdürmüş son derece köklü hastanelerimizden bir tanesidir. Böylesi bir hastanenin bir buçuk asırdır ayakta duruyor ve halen hizmet veriyor olmasından dolayı gururluyuz” dedi.

 

Törende Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ayşenur Celahir’de hastanenin kuruluşundan bu yana çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı. Celahir, sunumunda 150 yıllık fotoğraf ve belgeleri konukları ile paylaştı. Tarihi, Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerine kadar uzanan hastanenin, 150 yıllık geçmişiyle günümüzün en önemli kadın hastanelerinden biri olma unvanını taşıdığını kaydeden Celahir, sağlık kurumları açısından şuana kadar 150. yaşını kutlayan herhangi bir hastanenin olmadığını belirtti. Celahir, “Aynı mekânda ve aynı yerde 150 yıldır kesintisiz olarak sağlık hizmeti veriyoruz. Bu anlamda bunun gururunu hep beraber yaşıyoruz. Çok büyük bir doğum hastanesiyiz. Yılda yarıdan fazlası riskli gebelerden oluşan yaklaşık 13 bin doğum yaptırıyoruz. Durumu sezaryene giden komplikasyon riski yüksek hastalar tarafımızdan takip ediliyor. Bu açıdan İstanbul’un oldukça büyük bir yükünü taşıdığımızı belirtmem gerek” dedi. Celahir, bu etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Törende ayrıca, Başhemşire Dr. Yeliz Doğan Merih’in organize ettiği “Hemşirelik Hizmetlerini Geliştirmek Amaçlı En İyi Uygulama” isimli proje yarışmasının ödülleri de sahiplerini buldu. Hemşirelik hizmetlerine yenilik getirmek, hemşirelerin klinik hizmetlerinde pratik, ve uygulanabilir projeler planlamak amaçlı yarışmaya, 29 proje katıldı. 8 proje ödül aldı.

Ödül alan hemşirelerin isimleri şöyle:

Zeynep Altınışık Sıcak-Soğuk Uygulama Takımı
Senem Şeker Cerrahi Hidrolik Eskabo
Özlem Karatana Emzirme Bandajı
Aslı Kurtcu-Hatice Bülbül Diyabetli Gebenin Günlüğü
Ebru Temizsoy YYBÜ Hemşireliği Klinik Uygulama Kitapçığı
Sultan Gün -Döne Abbasoğlu Yenidoğanların Bilurubin Düzeylerinin Non-İnvaziv
Yöntemle Ölçülmesi
Funda Öztürkan Erdek Refakatçi Bilgilendirme Rehberi
Hilal Yılmaz Hasta Bilgilendirme Rehberi

ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 113. YILINDA

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 113 yıldır halka hizmet vermenin haklı gururunu 24 Mayıs 2012 tarihinde düzenlediği törenle kutladı. Hastane yönetimi tarafından hazırlanan törenin açılış konuşmaları hastaneye emeği geçen Dr. Feyza Boneval, Dr. Cengiz Miroğlu, hastane başhekimi Doç. Dr. Abdulkadir Ünsal ve İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu tarafından gerçekleştirildi.

Hastane geçmişleri asistanlıkla başlayan Dr. Feyza Boneval ve Dr. Cengiz Miroğlu konuşmalarında hastanenin dünden bugüne değişimini ve yaşanılmış hastane anılarını paylaştılar. İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da yağmış olduğu konuşmasında “ Geçtiğimiz 8,5 yıl içinde bulunduğum Şişli Etfal Hastanesi’nin nasıl bir tarihten geldiğini ve hangi şahsiyetlerin geldiğini değerli hocalarımdan dinlemekten büyük bir keyif aldığımı belirtmek isterim. Etfalli doğulmuyor, Etfalli olunuyor sözünün doğruluğunu şimdi daha iyi görebiliyorum. Büyük bir okul olarak gördüğüm Etfalin bilgiyi, beceriyi ve ahlakı nasıl nesilden nesile bir şifre gibi aktarıldığını gördük. Değerli hocalarıma katkılarından dolayı teşekkür ederim. Etfalin gönlümde ayrı yeri vardır. Böyle bir okulun içinde olmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

 

Programda; Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin fotoğraflar ile “ Dünümüz, bugünümüz ve yarınımız” adlı belgesel yayınlandı. Hastanede yeni doçent olanlara Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu tarafından plaket verildi.

Plaket Alanlar:

Doç. Dr. Hasan Sinan Uslu ( Çocuk Yenidoğan Kliniği )
Doç. Dr. Okcan Basat ( Aile Hekimi )
Doç. Dr. Arzu Yasemin Korkut ( KBB Kliniği )
Doç. Dr. Teoman Akçay ( Çocuk Endokrin )
Doç. Dr. Özcan Karaman ( Endokrin Kliniği )

Program sonunda son zamanlarda gündemde olan Sağlıkta Şiddet konusunda farkındalığı artırmak için Sağlık Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Fetin Rüştü Yıldız, Sosyolog Dr. Şule Aytaç, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu ve hastane doktorlarından Savaş Çamur tarafından değişik yönleriyle ele alınan sunumlar yapıldı. Adli Tıp ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nezih Varol tarafından da Sağlık ve Hukuk konulu sunum yapıldı.

EYÜP DEVLET HASTANESİ 60. YAŞINI KUTLADI

Eyüp Devlet Hastanesi’nin 60. yıldönümü kutlaması nedeniyle 26 Mayıs 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde kutlama töreni düzenlendi. İstanbul Milletvekili Op.Dr. Haldun Ertürk, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ve hastane başhekimi Op. Dr. Hasan Karaman’ın katıldığı törene hastanede görev yapmış eski başhekimler, Eyüp Devlet Hastanesi’nden emekli olan, halen görev yapan sağlık çalışanları ve İstanbul hastane yöneticileri katıldı.

Hastane başhekimi Hasan Karaman tarafından yapılan teşekkür konuşmasının ardından sözü alan İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Eyüplü olduğunu ve çocukluğunun tamamının Eyüp’te geçtiğini belirterek “İstanbul’un müstesna semtlerinden biri olduğuna inandığım Eyüp semtti benim çocukluğumun geçtiği, sakin ve huzurlu halinden büyük keyif aldığım bu semtten ve Eyüp Devlet Hastanesi’nden hep hoşnut oldum . Benim ilk hastane ile tanışmam Eyüp Devlet hastanesiyle oldu. 15 yaşlarında yaşadığım bir mide sorunundan dolayı bu hastanede iki gün tedavi gördüm. O zamana kadar hiç düşünmediğim, aklımdan bile geçirmediğim doktorluk mesleği; tedavimi gerçekleştiren doktor hanım tarafından beynime zerk edildi. Benim için anlam ifade eden ikinci bir sebepte tanımaktan büyük keyif aldığım Hasan Hocamla ilgilidir. Eyüp Devlet Hastanesi’ne büyük emeği geçen başhekimimizi çalışmalarından dolayı kutlar, düzenlemiş olduğunuz bu organizasyondan dolayı tebrik ederim” dedi.

 

Ünlü tarihçi ve sosyolog İlber Ortaylı da yapmış olduğu konuşmasında özellikle son günlerde gündemden düşmeyen sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetle ilgili olarak “ Tarihte ve coğrafyada Türkiye kadar sağlık personeline borçlu yeryüzünde başka bir ülke yoktur. Bu gerçeğin bilinmesi gerekir. Maalesef Türkiye borçlu olduğu iki zümreye hekimlere ve öğretmenlere gereken şükranı göstermemiştir. Bunun sıkıntılarını da ilerde çekeceğiz, çünkü toplumların nankörlüğü cezasız kalmaz. İnsanların yaptığı nankörlük belki atlatılabilir ancak nankörlük yapan toplumlar er geç bunun bedelini öder. Sağlık alanında yaşadığımız bu son vakalar tarihinde büyük işler yapan bir memleket için utanılacak bir durumdur. Ben tıp adamı değilim hastanelerdeki son gelişmeleri bilmiyorum. Ancak bir sosyolog olarak toplumumuzun ahlakında ve zihniyetindeki değişimleri görebiliyorum. İnsanımızda ciddi davranış bozukluğu gözlemliyorum ve bu çok vahimdir. Öncelikle her hastanın kalkacağı belli değildir, ölümle de sonuçlanabilir. Her toplumun yas tutma ananesi farklıdır ve buna da saygı duyarız. Ancak burada yeni anane değil yeni gösteriler ortaya çıktı. Sağlık çalışanına, doktora saldırı ve tehditler başladı. Ölümün sorumlusu onlar gösterilmeye başlandı. Kanunlar bu konuda kesinlikle zayıftır. Hastane vakaları için özel ihtisası olan yargıç ve savcıların yetiştirilmesi gerekir ve bu konuda taviz verilemez. Medeni toplumlar adli, tıbbi ve eğitim hizmetleri gören insanları korumak için teşkilatları var ve kanunları da ona göre çıkarırlar. Ülkemizde de bu konuda ciddi tedbirler alınması gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından tören hastaneye 25 yıl üstünde hizmet veren ve emekli olanlara plaketler verildi. İstanbul’da ilk defa sahnelenen; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu sanat yönetmenliğini Kemal Sekmen, koreografisini Yıldız Çankaya ve müziğini Can Atilla’nın yaptığı “Dört nala gelip Uzak Asya’dan, TÜRKLER” adlı dans gösterisiyle son buldu.Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip