logo

SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


Şube Tanımı:

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 23 Mayıs 2012 tarih ve 5317 sayılı Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Standart Kadro Yönergesine göre Sağlığın Geliştirilmesi Şubesinin görevleri aşağıda belirtilmiştir.

1. Toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili bilgi, farkındalık ve kontrol yeteneklerini artırmak ve bu konuda sorumluluk almalarını ve karar süreçlerine katılımlarını teşvik etmek,

2. Sağlığı doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen faktörlerin ve sosyal belirleyicilerin iyileştirilmesine yardım edecek düzenlemeler yaparak birey sağlığının korunması ve sağlık düzeyinin yükseltilmesine yönelik davranış değişikliği oluşturmak ve sürdürmek,

3. Sağlığın teşviki ve geliştirilmesine yönelik bilimsel çalışmalar yapmak veya yaptırmak, eğitim kurumları ve basın yayın organları aracılığı ile toplumu bilgilendirmek, kampanyalar yapmak veya yaptırmak,

4. Halk sağlığının korunması, geliştirilmesi, hastalık risklerinin azaltılması, önlenmesi, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin daha verimli kullanılabilmesi için uyarıcı, bilgilendirici ve eğitici mahiyette programlar hazırlamak veya hazırlatmak,

5. İl Müdürlüğünün basın ve halkla ilişkilerini ve bilgi edinme hizmetlerini yürütmek,

6. Görev alanına giren konularda gereken denetlemeleri yapmak.

ETKİNLİKLERİMİZ

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğünce 8 Nisan 2014 Salı günü Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde halka yönelik olarak “Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Paneli” düzenledi. Görüntülemek için tıklayınız.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü tarafından sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadele etmek için “Bisikletime Yol İstiyorum” projesi başlatıldı. 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri içerisinde yer alan proje kapsamında bisiklet turu düzenlendi. Bisiklet turu 16 Mart 2014 tarihinde Kadıköy Bostancı’dan başlayarak Kızıltoprak’ta son buldu. Görüntülemek için tıklayınız.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nün 14 Mart Tıp Bayramı Haftasında gerçekleştirdiği etkinlikler çerçevesinde Şube Müdürlüğümüzce 11 Mart 2014 tarihinde İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Prof. Dr. Cemal Bilsel Konferans Salonunda aşağıdaki etkinlikler gerçekleştirildi.

“Sağlıkta Şiddet Nasıl Azaltılır?” Konulu İstişare ve Koordinasyon Toplantısı

Yılın Hekimleri Ödül Töreni

Dr. Arif ŞANLI Şefliğinde Kartal Musiki Derneğinin Ücretsiz Verdiği Türk Sanat Müziği Konseri (1. Bölüm)

Konuk Sanatçı Zekai TUNCA tarafından Ücretsiz Verilen Türk Sanat Müziği Konseri (2. Bölüm)

Görüntülemek için tıklayınız.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğünce, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda 31 Ekim 2013 Perşembe günü tam gün süren “Meme Kanseri Farkındalık Sempozyumu” düzenlendi. Görüntülemek için tıklayınız.

EĞİTİMLERİMİZ

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi olarak yürütülmekte olan İşaret Dili Eğitimleri devam ediyor. Şimdiye kadar toplamda 59 kişiye İşaret Dili Eğitimi verilmiş olup halen Müdürlüğümüz çalışanlarına yönelik 3 ayrı grup halinde (pazartesi, salı ve cuma günleri) eğitimlerimiz devam etmektedir. Görüntülemek için tıklayınız.